top of page

טיפול בכאבי גב 

כאבי גב  ! על מה ולמה ?

כאב בעמוד השדרה, הוא אחד הגורמים המובילים סטטיסטית, בהיעדרות ממקום העבודה, במגבלות תפקוד יום יומיות, וסבל וכאב באופן כללי, כך שכל אדם יסבול לפחות פעם אחת במהלך חייו לפחות מכאב נקודתי או לאורך זמן.

תמונה עמוד שדרה.png

תקציר אנטומיה של עמוד השדרה:

עמוד השדרה מתחיל מבסיס הגולגולת בדרך מתחבר לכלוב הצלעות, ומגיע עד עצם העצה המרכיבה חלק מהאגן, הוא ממוקם בחלקו האחורי-מרכזי של הגוף, וחוט השדרה עוברבתעלה שבמרכזו לכל אורכו.

 

עמוד השדרה בנוי מחוליות רקמת עצם בעלות זיזים, המונחות אחת מעל השנייה וביניהן דיסק בין חולייתי עשוי רקמת סחוס, הדיסק מחולק לשניים כאשר במרכזו חלק צמיגי שתפקידו לבלום  זעזועים, ומעטפת סיבית חזקה שתפקידה להעניק חוזק מכני ולהגן על הדיסק מפגיעות.

 

מבנה שכבות החוליות המלווה בחיזוק רצועות ושרירים, מאפשרים לעמוד השדרה את

שלמותו המבנית, אשר בו גם ניתן לראות זוגות עצבים שדרתיים היוצאים לשני צידיו

במרווח שבין שתי החוליות, מהם יוצא מידע להפעלת אברי הגוף ותחושה מהם אל המוח,זוג עצבים זה נקרא סגמנט.

עמוד השדרה מחולק ל5 חלקים לאורכו מלמעלה למטה: 7 חוליות עמוד שדרה צוארי,

12 עמוד שדרה חזי, 5 חוליות עמוד שדרה מותני, 5 חוליות עמוד שדרה עכוזי, 3-4 עצמות זנב, ובדומה לסיווג החוליות כך גם עצבים שדרתיים מסווגים.

סיווג הפגיעות בעמוד השדרה:

על פי מיקום: צוארי, חזי, מותני, עכוזי, זנבי

על פי משך: אקוטי - עד 12 שבועות, כרוני- מעל 12 שבועות 

על פי הגורם לכאב: ללא סיבה ספציפית, נזק עצבי, שינויים ניוונים, טראומה ספציפית, סיבה פנימית.

גורמים לכאב בעמוד השדרה:

כמו שהוזכר ישנן סיבות רבות לכאבים בעמוד השדרה אשר מובילות לכאבים וקשיי תפקוד, בהם טראומה המובילה ללחץ מכני הפוגע ישירות בחוט השדרה או בעצבים השדרתיים כמו מעיכה, חתך או קרע, מצבים אלה נפוצים בנפילות, תאונות דרכים וכדומה.

חשוב לציין כי טראומות מכניות יכולות להביא לפגיעה בעמוד השדרה, ללא נזק ישיר לחוט השדרה, פגיעות אלה כלולות נזקים לחוליות או לדיסק הבין חולייתי, ביניהם נמנים בלטי דיסק ופריצות דיסק או סדק חולייתי ושבר חולייתי, אלה יכולים לייצר לחץ מקומי על חוט השדרה בעקבות שינוי המבנה התקין והשלם של תעלת חוט השדרה.

סיבות נוספות לכאב וללחץ על חוט השדרה יכול להיות תולדה של מקרה פנימי שאינו קשור לטראומה כמו גידול, הצרות של תעלת עמוד השדרה, מפרצת של כלי דם, או שינויים ניוונים במרכיבים שונים של עמוד השדרה.

ישנם מקרים בהם שינויים ניוונים משולבים עם לחץ עצבי על חוט השדרה עצמו או על סגמנט היוצא ממנו לאיבר מסוים.

באלה נמנים גם עיוותים במערכת השלד במישוריו השונים של עמוד השדרה כמו עקמת ועקומות מוגדלות ומוקטנות מהנורמה.

על מנת להעריך האם קיימת כלל פגיעה, את סוגה, מיקומה, דרגת חומרתה, ורמת הקשרה לכאב, יש לבצע אבחון רפואי הכולל הדמיות, ואבחון תפקודי הכולל מבחנים ספציפיים.

כאשר לא הייתה טראומה ואין ממצע רפואי היכול להסביר את הכאב, מקרים כאלה מסווגים ככאב ללא סיבה ספציפית, זוהי 

Back pain. Athletic woman in pink sports

ההגדרה הרפואית בעקבות שלא נמצא ממצא רפואי.

אך לכל כאב יש מקור ובמקרים כאלה הוא לרוב מיופאשיאלי או כאב על רקע ליקויי תפקודי או ביומכאני של מערכת שריר-שלד.

ביטוי הכאב של פגיעות בעמוד השדרה:

ביטויו של כאב שמקורו בעמוד השדרה, הוא מורכב ותלוי במספר גורמים, כאבי גב ישירים יכולים להופיע בעמוד השדרה עצמו ואבחונם יהיה קל ומהיר.

כאשר סגמנטים מסויימים נפגעים או סובלים מלחץ מתמיד, יש אופציה שיופיע כאב מוקרן או מגבלה של טווח תנועה וכוח לאזור אחר, לעיתים מרוחק מאד ממקור הבעיה.

כאבים לאורך הגפיים העליונות עד לכפות הידיים והאצבעות יכולים לנבוע מפגיעות בעמוד השדרה הצוארי, וכאבים לאורך הגפיים התחתונות עד לכפות הרגליים והאצבעות יכולים לנבוע מפגיעות בעמוד השדרה המותני, לכן לאבחון מדוייק יש חשיבות מכרעת בהבנת מקור הבעיה והתאמת הטיפול.

טיפול בכאב בעמוד השדרה:

אפשרויות הטיפול בכאב גב הן מרובות ויש צורך לבצע הערכה מקיפה על מנת להבין את מקור הבעיה ולהתאים לה טיפול נכון.

במקרים מסוימים כמו טראומות קשות או מחלות ניווניות אכן יש צורך בשימוש בתרופות ובהתערבות חודרנית דוגמת זריקות מקלות כאב או התערבות כירורגיית בהמלצת רופא, אך במגוון בעיות ודרגות חומרה מהם סובלת רוב האוכלוסיה לעולם הרפואה אין מענה, ומומלצים טיפולים אלו שלא לצורך, ישנן שיטות טיפול טבעיות ללא חומרים פעילים או ניתוח.

בטיפולים אלה נמנות טכניקות טיפוליות מנואליות, תרמותרפיה, אלקטרותרפיה, אולטרסאונד, דיקור ועוד.

אם גם אתם סובלים מכאב גב, פנו אליי עוד היום לשיחת יעוץ ותיאום טיפול בהקדם !

bottom of page